A rövidszőrűek keféléséhez közepes erősségű sörtekefe szükséges. Ezzel először közvetlenül a szőr növekedésével ellenkező irányban, hátulról előrefelé kefélünk. Ezután speciális gumikefével, vagy a kutya- vagy állatkereskedésben kapható ugyanilyen kesztyűvel a szőrzet lefutásának az irányában folytatjuk. Ez közvetlenül hat a bőr, bővérűségére és leválasztja a bőrön szilárdan ülő szennyeződéseket is. A végén gyapjú vagy frottír-törülközővel történő utándörzsölés megadja a szőrzet megfelelő fényét.
Hosszúszőrű kutyáknál acéltüskés kefét használjunk, amellyel ténylegesen a kutya bőréig elhatolunk. A kefélés után a szőrtincseknek megfelelően szélesfokú fésűvel a bundát átfésüljük. A hosszúszőrű kutyák bundája hiányos ápolás esetén gyorsan filcesedik és ennek bőrbetegségek lehetnek a következményei, mivel a levegő, a bőr és az elfilcesedett bunda között nem tud cirkulálni. Ha a kutya bundája elfilcesedett, meg kell kísérelni a filcet ujjakkal szétválasztani és utána kifésülni. A kutyafelszereléseket árusító boltban kapható un. filctelenítő fésű is. Erős filcesedés esetén már csak a leginkább elváltozott helyek kimetszése segít, hogy a kutyának a fésüléssel felesleges fájdalmat ne okozzunk. Természetesen ilyen beavatkozás után a bunda nem valami szépen néz ki.
A pudlit (uszkárt) és más gyapjasszőrű fajtákat előkefélés után a szőrnövéssel szemben keféljük és fésüljük.
Az ujjak és az ujjpárnák közötti szőrt is fésűvel kezeljük, elsősorban azért, hogy idegen tárgyak megakadását megelőzzük, melyek a kutya futását nehezítenék. Hosszúszőrű kutya esetében minden séta után a bojtorjánt, a füvet és mindent, amit összeszedett, a bundából gondosan el kell távolítani.
|